Wydarzenia

W Warszawie nastanie jasność

Przedstawiciele branży oświetleniowej, władz samorządowych oraz reprezentanci jednostek odpowiedzialnych za budowę, modernizację i eksploatację urządzeń oświetleniowych spotkają się na XXIV Międzynarodowych Targach Światło 2016. Wydarzenie, w którym weźmie udział ponad 400 wystawców, odbędzie się w dniach 27-29 stycznia br. w Warszawie.

Tegoroczne targi mają być pokazem nowych technologii i rozwiązań w zakresie oświetlenia. W programie przewidziano kilkanaście szkoleń, warsztatów i konferencji skierowanych m.in. do przedstawicieli samorządów lokalnych, firm miejskich i zakładów komunalnych, którzy chcą poszerzyć wiedzę przed rozpoczęciem realizacji inwestycji oświetleniowych. Merytoryczne szkolenia będą ściśle połączone z prezentacją sprzętu i najnowszych technologii.

Przykładem kompleksowego podejścia organizatorów do tematu oświetlenia będzie seminarium „Praktyczne aspekty doboru i serwisowania oświetlenia na terenie miasta i gminy”, które odbędzie się 27 stycznia w Centrum Konferencyjnym EXPO XXI, przy ulicy Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Podczas warsztatów wręczona zostanie także nagroda w konkursach: Najlepiej Oświetlona Gmina i Miasta 2015 oraz Najlepsza Inwestycja Oświetleniowa 2015 r.

Program seminarium obejmuje m.in. specyfikację przetargową inwestycji oświetleniowych i przegląd wymagań technicznych pod kątem ustalenia kryteriów przetargowych. Uczestnicy będą mieli okazję poznać pułapki czyhające na inwestorów i użytkowników, które są następstwem nieprecyzyjnych wymagań dotyczących źródeł, opraw i instalacji oświetleniowych.

W drugiej kolejności omówione zostaną wady i zalety oraz zagrożenia związane z eksploatacją i serwisowaniem złożonych systemów sterowania oświetleniem LED-owym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opraw oświetlenia drogowego? Na to pytanie odpowie prelegent, który zarazem omówi kryteria doboru takich rozwiązań jak: fotometria i termika oraz sposoby dostosowywania opraw i słupów do krajobrazu otoczenia.

Uczestnicy dowiedzą się także, jak wystrzegać się złych praktyk oraz po czym poznać manipulowanie wynikami symulacji komputerowych.

Koszt realizacji inwestycji oświetleniowych to zagadnienie kluczowe dla większości zarządców dróg. Nie zabraknie go więc również podczas warszawskiego seminarium. W sesji poświęconej wydatkom prelegent przeanalizuje koszty generowane przez oświetlenie sodowe oraz LED-owe na bazie konkretnych przykładów.

Zwieńczeniem praktycznych warsztatów będzie uhonorowanie inwestorów najlepszych realizacji oświetleniowych oraz możliwość zadania im pytań i podjęcia dyskusji.

 

 

Udział w seminarium oraz w Targach jest bezpłatny

– wystarczy zarejestrować się na stronie: www.lightfair.pl.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 61  Strona 62  Strona 63

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

PIOTR KOŹLAREK styczeń-luty | 1 (24) 2016

Ekonomiczna jednowarstwówka

Drogi samorządowe stanowią około 95% sieci drogowej w Polsce. Taka skala sieci drogowej o znacząco niższym budżecie niż drogi krajowe i autostrady uzasadnia konieczność poszukiwania nowatorskich rozwiązań zarówno w podejściu teoretycznym, jak i wykonawczym. Muszą być one ekonomicznie uzasadnione i efektywne, ale przede wszystkim szybkie i bezproblemowe w wykonaniu.

NINA KINITZ styczeń-luty | 1 (24) 2016

W stronę smart city

Polskie samorządy coraz częściej wdrażają koncepcję inteligentnych miast. O miano „smart” walczą już nie tylko duże miasta jak Wrocław czy Warszawa – w wyścigu po oszczędności i optymalizację procesów uczestniczy już także m.in. Płock, Rzeszów i Białystok. Ważnym elementem smart city jest inteligentne oświetlenie drogowe. Jakie możliwości niesie za sobą jego wdrożenie? Zapytaliśmy o to dr. Łukasza Kulasa z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, jednego z koordynatorów dużego międzynarodowego projektu badawczo-rozwojowego tworzącego zaawansowane rozwiązania w obszarze smart city.