Dodatek specjalny - Bezpieczeństwo na drodze

Infrastruktura drogowa przyszłości – bezpieczeństwo ruchu, inwestycji i środowiska

Rosnąca w Polsce sieć dróg ekspresowych i autostrad jest jak najbardziej pożądanym zjawiskiem, wpływającym na zmniejszanie dystansu do krajów zachodnich pod względem jakości i komfortu komunikacji. Remontowane i modernizowane są także drogi krajowe i samorządowe. Powstaje coraz więcej obwodnic i obiektów inżynierskich wpływających na poprawę płynności ruchu, którego natężenie nieustannie rośnie.

Oprócz tych działań i efektów, jakie one przynoszą, kluczowym zadaniem całej infrastruktury drogowej jest zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkowników. Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) polskie drogi1 nadal należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Unii Europejskiej2.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

KRZYSZTOF CHLIPALSKI wrzesień-październik | 5 (64) 2022

„Problemy” w realizacji inwestycji drogowych (ze strony inwestora i wykonawcy) – studium przypadku

Warto zacząć od „przyziemnej” genezy problemów w realizacji inwestycji drogowych. „Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze” – pozornymi oszczędnościami są tani projektant oraz tani wykonawca, ale przemyślana optymalizacja kosztów w tym zakresie jest oczywiście pożądana, bo ostatecznie to nasze wspólne pieniądze przy inwestycjach w drogi publiczne i nasze problemy przy ich użytkowaniu.