Utrzymanie dróg

ŁAŃCUCHY NA KOŁA POJAZDÓW ODŚNIEŻAJĄCYCH

Odsniezanie dróg czesto wymaga zastosowania na kołach pojazdów odsniezajacych łancuchów, które zwieksza przyczepnosc pojazdu do podłoza, umozliwiajac sprawna prace.

Odśnieżanie dróg często wymaga zastosowania na kołach pojazdów odśnieżających łańcuchów, które zwiększą przyczepność pojazdu do podłoża, umożliwiając sprawną pracę.

Ze względu na zmieniający się i coraz bardziej rozregulowany klimat, w ostatnich latach obserwujemy potrzebę stosowania łańcuchów antypoślizgowych nie tylko do pojazdów odśnieżających w rejonach górskich czy podgórskich, ale również równinnych. Odśnieżania z zastosowaniem łańcuchów na kołach wymagają najczęściej drogi gminne. Zazwyczaj maszyną odśnieżającą takie lokalne drogi jest traktor, stąd też traktor właśnie stanowić będzie bazę do omówienia palety dostępnych rozwiązań.

Dobrym przykładem pokazującym zakres dostępnych rozwiązań jest oferta łańcuchów austriackiej firmy pewag, która od dziesięcioleci optymalizuje ofertę łańcuchów antypoślizgowych, zbierając doświadczenia z odśnieżania stromych alpejskich dróg. Warunki spotykane na naszych drogach lokalnych są bardzo podobne – niezbędne jest zgarnianie warstwy śniegu, pod którą jest utwardzone podłoże. Koła w łańcuchach jeżdżą więc częściowo po śniegu, a częściowo po asfalcie/betonie.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 12  Strona 13

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

listopad-grudzień | 6 (59) 2021

TRANSPORT 4.0- JAK ZWIĘKSZYĆ ATRAKCYJNOŚĆ TRANSPORTU MIEJSKIEGO?

Wiele regionów Polski dotknięte jest zjawiskiem określanym przez ekspertów jako wykluczenie komunikacyjne. Charakteryzuje się ono nie tylko brakiem dostępu do dróg i połączeń autobusowych, ale także brakiem infrastruktury towarzyszącej, takiej jak: chodniki, wiaty przystankowe czy rzetelna i aktualna informacja pasażerska. Szacuje się, ze problem może dotyczyć aż 13,8 mln Polaków. Na poprawę tej sytuacji może wpłynąć koncepcja nazywana Transportem 4.0.