Utrzymanie dróg

UTRZYMANIE ZIELENI NA POBOCZACH DRÓG Z UWZGLEDNIENIEM WYKASZANIA I KARCZOWANIA (HUSQVARNA I ARIES POWER)

Projektowanie zieleni przydrożnej należy do zadań projektantów zieleni i współpracujących z nimi specjalistów z dziedziny drogownictwa. Sadzenie zieleni to zadanie dla wyspecjalizowanych brygad zajmujących się zielenią, podobnie jak pielęgnacja w okresie adaptacji roślin. Dopiero utrzymanie istniejących zadrzewień należy do zadań służb drogowych.

Idą w ślad za literaturą z dziedziny drogownictwa, tudzież maszyn i urządzeń drogowych dowiadujemy się, że koszenie trawy, i chwastów na poboczach dróg jest niezbędne zarówno ze względu na estetykę, jak i bezpieczeństwo ruchu. Zwarta darń na poboczach odgrywa pozytywną rolę, ponieważ je wzmacnia, a wytworzeniu darni sprzyja częste koszenie trawy, ułatwiające jej rozkorzenianie. Koszenie zapobiega również rozsiewaniu się chwastów, co pozwala na ograniczenie wykorzystania środków chwastobójczych ze względu na zasiewy sąsiadujących z drogą obszarów.

Problematyka wykaszania poboczy dróg
Koszenie traw na skarpach i rowach oraz poboczach powinno przeprowadzać się co najmniej dwa razy w roku: przed kwitnięciem (nie później jednak niż do końca czerwca) i drugi raz we wrześniu (lub najpóźniej w październiku). Ściętą trawę należy na bieżąco usuwać. Do koszenia traw wykorzystuje się kosiarki przystosowane do omijania pachołków drogowych, znaków drogowych, barier i przystosowanych do pracy na zboczach skarp (o ile takie na danym rejonie występują).

Koszenie traw na skarpach i rowach oraz poboczach powinno przeprowadzać się co najmniej dwa razy w roku: przed kwitnięciem (nie później jednak niż do końca czerwca) i drugi raz we wrześniu (lub najpóźniej w październiku). Ściętą trawę należy na bieżąco usuwać


Problematykę koszenia poboczy i rowów przydrożnych rozpoczniemy od przedstawienia karczownic HRC673 H i RM982F (fot. 1), które dostosowane są do koszenia zarośli w trudnych warunkach i na stromych zboczach. Obszary o ekstremalnym nachyleniu są trudne w karczowaniu i nie każda maszyna sprosta takiemu wyzwaniu. Z pomocą przychodzi nowoczesna technika i rozwiązania, które zostały już sprawdzone w praktyce. Tereny o dużej powierzchni wymagają zastosowania profesjonalnej maszyny o kompaktowej konstrukcji, która poradzi sobie z wysoką trawą, zaroślami, krzewami, chwastami o grubych łodygach, samosiejkami drzew i wykarczuje teren w krótkim czasie.

 

Fot. 1. Karczownice Orec HRC673 H i RM982F


Wybierając najlepszą, dostosowaną do swoich potrzeb maszynę warto zwrócić uwagę na jakość całego urządzenia i solidność konstrukcji, które, oprócz prawidłowego użytkowania, decydują o wydajności, niezawodności, wydłużonej żywotności maszyny oraz ograniczają serwisowanie do koniecznego minimum. W praktyce w trudnych warunkach ukształtowania terenu liczy się przyczepność do podłoża, moc silnika i system tnący. Warto przede wszystkim sprawdzić układ jezdny oraz łatwość manewrowania maszyną na nierównym i pochyłym terenie. Wybór maszyny – szerokość robocza i dodatkowe udogodnienia, jak skrzynia biegów, regulacja kierownicy, wielkość zbiornika na paliwo – powinny być dostosowane do warunków pracy i wygody operatora.


Wszystkie karczownice, a więc rotacyjne, bijakowe i traktorowe – to niezawodne maszyny służące do intensywnej eksploatacji w trudnym terenie. Dwie z nich marki Orec zasługują na szczególną uwagę – bijakowa HRC673 H i traktorowa RM982F, ponieważ wyróżniają się idealną przyczepnością do podłoża i są wyposażone w rozwiązania, dzięki którym maszyny te sprawnie karczują i rozdrabniają rośliny. Przeznaczone są dla profesjonalistów do karczowania skarp, poboczy, koszenia stoków narciarskich i górskich łąk, wałów przeciwpowodziowych, grobli, sezonowo opróżnianych stawów rybnych, nasypów wzdłuż autostrad, a także koszenia na terenach z murszową glebą, czyli pobagiennych łąk.
Do karczowania większych obszarów z dużym kątem nachylenia rekomendowana jest przede wszystkim karczownica traktorowa RM982F – jedna z nielicznych na rynku maszyn, która z łatwością pokonuje wszelkie zbocza jadąc pod górę. Jest dodatkowo wyposażona w napęd 4WD, ważną w trakcie jazdy w dół lub pod górę przekładnię hydrostatyczną z systemem HST zapewniającą płynną zmianę biegów oraz pompę hydrauliczną renomowanej marki motoryzacyjnej KYB – największego w Japonii producenta hydrauliki siłowej i jednego z wiodących na świecie dostawców amortyzatorów dla przemysłu motoryzacyjnego na pierwszy montaż.

Wybierając najlepszą, dostosowaną do swoich potrzeb maszynę warto zwrócić uwagę na jakość całego urządzenia i solidność konstrukcji, które, oprócz prawidłowego użytkowania, decydują o wydajności, niezawodności, wydłużonej żywotności maszyny oraz ograniczają serwisowanie do koniecznego minimum.

 

Przywrócenie gruntom wartości użytkowej, pod uprawy lub pod inwestycje, wymaga dużego nakładu pracy i kosztów. Jednym z pierwszych etapów tego procesu jest oczyszczenie obszaru z wysokich traw i zarośli, w którym z pomocą przychodzi zaawansowana, nowoczesna technika w formie profesjonalnych kosiarek karczownic


Równie mocną stroną rekomendowanych karczownic HRC673 H i RM982F jest system tnący wycinający bardzo wysokie trawy, chwasty o zdrewniałych łodygach, krzewy i samosiejki drzew o niewielkiej średnicy z jednoczesnym ich rozdrabnianiem. Pokos nie wymaga zbierania do kosza, a pozostawiony na powierzchni ulega stopniowemu ozkładowi i przekształca się w nawóz naturalny. W karczownicy HRC673 H system tnący stanowi bęben z 38 uchylnymi nożami z regulacją wysokości cięcia w zakresie 2÷11 cm zapewniający koszenie pasa o szerokości 65 cm, zaś w RM982F – główny nóż rotacyjny z uchylnymi końcówkami o szerokości roboczej 97,5 cm, który można ustawić na wysokości od 5 do 12 cm. Doskonałą przyczepność do podłoża karczownicy HRC673 H, mimo stosunkowo niedużej wagi, zapewnia nisko osadzony środek ciężkości i gąsienicowy układ jezdny (triangle crawler). Dodatkowo, część napędowa maszyny posiada automatyczną blokadę toru jazdy zapobiegającą ślizganiu się gąsienic oraz blokadę pojedynczego toru jazdy ułatwiającą sterowanie.

Fot. 2. Rider profesjonalny Husqvarna P525D z kosiarką bijakową (Husqvarna AB)

Duża moc i wszechstronność mieszczące się w kompaktowej, wytrzymałej konstrukcji – oto recepta firmy Husqvarna na sukces profesjonalnych kosiarek z przednim urządzeniem roboczym.
Dzięki wydajnym urządzeniom tnącym i dużemu wyborowi przydatnych przystawek, te wszechstronne maszyny pomogą Ci w pracy przez cały rok, w wersji z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Husqvarna P525D (fot. 2) to kosiarka samojezdna o bardzo dużej mocy, z kołami o średnicy 20 cali i wysokoprężnym silnikiem Kubota 1123 cm³. Napęd na wszystkie koła oraz przegubowy układ kierowniczy ułatwiają manewrowanie maszyną nawet na terenie nierównym i pełnym przeszkód. Możliwość zastosowania bardzo wydajnych urządzeń tnących do 155 cm daje znakomite efekty pracy na dowolnym terenie, dzięki czemu maszyna jest idealna do terenów miejskich, dla firm zajmujących się pielęgnacją terenów zieleni w miastach, dla administratorów hoteli, osiedli mieszkaniowych i poza nimi – wszędzie tam, gdzie potrzeba wytrzymałości i wydajności. Oryginalne części zamienne i prostota serwisowania gwarantują trwałość bez kompromisów. Rozwiązaniem zwiększającym wydajność jest przegubowy układ kierowniczy umożliwiający zachodzenie tylnych kół pod maszynę podczas skręcania. W efekcie maszyna jest bardzo zwrotna i przy pełnym skręcie uzyskuje minimalny promień. Niewielkie rozmiary oraz przegubowy układ kierowniczy ułatwiają manewrowanie maszyną w ciasnych przestrzeniach. To wielka oszczędność czasu i ogromne zwiększenie wydajności. Kolejny pomysł na wydajność to niski profil przedniego urządzenia tnącego. Urządzenie dociera w miejsca, do których nie ma dostępu większość kosiarek samojezdnych, na przykład pod ławki i krzewy w parku, dzięki czemu operator kosi więcej bez wstawania z fotela, pozostawiając mniej prac do wykonania ręcznie, wykaszarką
Bezpieczeństwo operatora wspomaga napęd na cztery koła (AWD) zapewniając przyczepność nawet na nierównym, mokrym czy śliskim podłożu oraz na pochyłościach. Nisko umieszczony środek ciężkości maszyny oraz doskonały napęd na 4 koła (AWD) zapewniają kosiarkom stabilność podczas jazdy po terenie pochyłym. AWD automatycznie dostosowuje przyczepność każdego z kół, zależnie od sytuacji i stanu podłoża dzięki wysokowydajnym pompom tłokowym o zmiennym wydatku z oddzielnymi przekładniami dla osi przedniej i tylnej.
Szybkość zmiany urządzeń roboczych a także łatwa obsługa codzienna również wpływają na wydajność pracy. Unoszone urządzenie robocze oraz doskonały dostęp do podzespołów wymagających serwisu ułatwiają codzienną kontrolę i konserwację. Urządzenie tnące ma wymagające smarowania trzpienie, łatwo dostępne od góry, a pozycja serwisowa urządzenia ułatwia jego czyszczenie i serwis podzespołów znajdujących się pod nim.
Przechodzenie z koszenia do pracy dmuchawą, potem szczotką i na powrót do koszenia jest bajecznie proste – dzięki wygodnemu szybkozłączu wystarczy kilka minut, by zmienić przystawkę i zacząć pracę zupełnie innego typu. A wszystko to bez użycia specjalnych narzędzi.
Urządzeniem, które poradzi sobie z doprowadzeniem do porządku nieużytków czy zarośniętych poboczy jest kosiarka bijakowa. Sprawdza się w trudnym terenie jedynie dzięki potężnemu P525D oraz jego właściwościom jezdnym i konstrukcyjnym. Rider Husqvarna P525D z kosiarką bijakową doskonale radzi sobie z wysoką trawą, zaroślami a nawet z drzewkami do kilku centymetrów średnicy. Moc silnika wraz z przeniesieniem napędu na kosiarkę przez WOM – to gwarancja szybko i dobrze wykonanej pracy. Biorąc pod uwagę AWD, moc oraz nisko umieszczony środek ciężkości – P525D to uniwersalna maszyna do ciężkiej pracy w pasach drogowych, przy pielęgnacji MOP czy węzłów drogowych.

Karczowanie wysokich traw i zarośli na poboczach dróg
Przywrócenie gruntom wartości użytkowej, pod uprawy lub pod inwestycje, wymaga dużego nakładu pracy i kosztów. Jednym z pierwszych etapów tego procesu jest oczyszczenie obszaru z wysokich traw i zarośli, w którym z pomocą przychodzi zaawansowana, nowoczesna technika w formie profesjonalnych kosiarek karczownic. Nowością na polskim rynku są japońskie karczownice OREC wyposażone w niezawodne silniki oraz wyjątkowo wytrzymałe ostrza z japońskiej hartowanej stali.Kosiarki karczownice to maszyny specjalnie przystosowane do poruszania się po trudnym terenie i do wycinania roślin, z którymi nie poradzą sobie kosiarki ogrodowe. Dodatkową praktyczną zaletą kosiarek karczownic jest ich wymiar ekologiczny, ponieważ ich powszechne stosowanie może doprowadzić do całkowitego wyeliminowania przypadków wypalania traw. Miarodajnym parametrem skuteczności dobrej jakościowo maszyny do koszenia wysokich traw jest dokładność koszenia oraz sprawne wycinanie również położonych traw. Takie zalety posiadają karczownice rotacyjne Orec, np. FL500BC (fot. 3) (silnik Honda o mocy maksymalnej 5,5 KM) i SH71/71H (W) (silnik Honda o mocy maksymalnej 11 KM).

 

Fot. 3. Karczownice rotacyjne Orec z serii FL500BC i SH71H (W)


Karczownica rotacyjna FL500BC o solidnej konstrukcji ramy o szerokości roboczej 50 cm, wyposażona w nóż rotacyjny wykonany ze specjalnie hartowanej stali (wys. koszenia 2÷8 cm) to profesjonalna maszyna przeznaczona do dokładnego koszenia i w praktyce sprawdza się w sprawnym koszeniu położonych traw i zarośli w rowach, na przydrożnych trawnikach, a także w pielęgnacji sadów, winnic, upraw w szkółkach leśnych.

 

Fot. 4. Karczownica traktorowa Orec RM830

Kolejnym przykładem uniwersalnej maszyny do koszenia wysokich traw na każdym terenie niezależnie od jego ukształtowania jest maszyna rotacyjna Orec SH71H (W). Dzięki kompaktowym rozmiarom i zwrotności z powodzeniem stosowana jest na przydrożnych trawnikach – płaskich i rosnących na pochyłościach. Konstrukcja karczownicy łączy moc silnika Honda GXV340 (11KM) z solidną obudową i wyjątkowo łatwym prowadzeniem. Zwrotna i łatwa w manewrowaniu (3 biegi w przód i 1 wsteczny, prędkość 1 – 1,59/2 – 2,39/ 3 – 3,58 /1R – 1,59 km/h) pomimo swej wagi (120 kg) umożliwia sprawne wykoszenie wysokich traw i gęstych zarośli, a nawet młodych drzew o niedużym przekroju pnia. Rewelacyjną wydajność maszyna zawdzięcza skutecznej części tnącej wykonanej z japońskiej hartowanej stali, która składa się z noża rotacyjnego oraz – wymiennie stosowanego – noża do mulczowania. W wersji opcjonalnej, system tnący można wzbogacić o dodatkowy półpierścień mulczujący przeznaczony do dokładnego rozdrabniania pokosu. Sprawną pracę na grząskim lub nieutwardzonym podłożu zapewnia bardzo dobra przyczepność maszyny. Ten ważny parametr karczownicy jest efektem zastosowania blokady dyferencjału oraz kół o szerokim polu bieżnika.


Na terenach o większym stopniu nachylenia bardziej praktycznym rozwiązaniem jest karczownica traktorowa Orec RM830 (szer. robocza 82 cm) (fot. 4) z przekładnią hydrostatyczną i blokadą mechanizmu różnicowego PRO. Maszyna z kołowym układem jezdnym, napędem 2WD na tylną oś i nisko osadzonym środkiem ciężkości z łatwością porusza się zarówno po płaskim, nierównym terenie, jak i bezpiecznie pokonuje strome zbocza w górę i dół oraz miejsca błotniste. Wyposażona w wyprofilowany układ tnący o szeroko ustawionych występach służy do koszenia i rozdrabniania wysokich traw – nawet do wysokości 2 m, runa leśnego oraz karczowania bardzo gęstych zarośli, krzewów i mniejszych drzew.

Fot. 5. Karczownica bijakowa Orec HR672 H

 Fot. 6. Karczownica traktorowa Orec RMK150

Do karczowania bardzo zaniedbanych poboczy z rozdrabnianiem pokosu, koszenia i mulczowania gęstych traw bez względu na ich wysokość, karczowania krzewów i pni drzew o niewielkiej średnicy przeznaczone są także kosiarki karczownice bijakowe wyposażone w solidny bęben z uchylnymi nożami, jak HR672H (silnik Honda 9 KM) i HR812H (silnik Honda 11 KM) (fot. 5) o szerokości roboczej odpowiednio 65/80 cm. Wysoką wydajność i efektywność pracy zapewnia kluczowy element konstrukcji, czyli bęben z 38 lub 46 uchylnymi nożami w przypadku HR812H wraz z możliwością ustawiania wysokości koszenia w zakresie 2÷11 cm. Wygodna kierownica z regulacją w 2 płaszczyznach (4 pozycje wysokości, 5 pozycji bocznych) znacznie ułatwia manewrowanie maszyną zwłaszcza wokół drzew w sadach czy szkółkach leśnych, w wąskich przejściach między rzędami winorośli, na farmach fotowoltaicznych.
Do największych dostępnych kosiarek karczownic Orec należą karczownice traktorowe RM830, RM952, RM982F i RMK150 (fot. 6) o szerokości roboczej 82÷97,5/135 cm, wyposażone w trwały nóż rotacyjny z wahliwymi ostrzami z hartowanej stali. Wyposażone w silniki (Honda i Kawasaki) o dużej mocy, przekładnię hydrostatyczną z blokadą mechanizmu różnicowego i niezawodną pompę hydrauliczną karczują każde wzniesienie. Karczownice traktorowe Orec przeznaczone są do oczyszczania z roślinności rozległych obszarów o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. To jedne z nielicznych maszyn, które z taką łatwością pokonują pod górę strome wzniesienia, co jest możliwe dzięki zastosowaniu silników o specjalnej konstrukcji oraz nowoczesnych pomp hydraulicznych renomowanej marki motoryzacyjnej KYB. Sprawne karczowanie zapewnia także system HST (wybór prędkości w przód 0÷10/12 km/h i w tył 4,5÷12 km/h), a w przypadku RM982, dodatkowo napęd na 4 koła. Wydłużony czas intensywnej pracy zapewniają duże zbiorniki na paliwo (11 i 12 l) oraz nowoczesne, oszczędne silniki. W tej grupie na uwagę zasługuje RMK150 wyposażona w ramię boczne – składane i obrotowe, które zwiększa szerokość koszenia do 150 cm. Jego poziome ochronne koło piankowe skutecznie zabezpiecza rośliny lub elementy stałe, np. znaki i słupki drogowe, instalacje ekranów dźwiękochłonnych przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi podczas koszenia. Maszyna posiada także 2 systemy tnące – ten w jednostce głównej to nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami, zaś ramię boczne jest wyposażone w głowicę z nożami stałymi oraz głowicę z wymiennymi żyłkami, która służy do koszenia traw i chwastów w dolnej części łodygi.

Pielęgnacja obszarów zielonych leżących w pasie drogowym
Pielęgnacja terenów zieleni komunalnej w okresie letnim, od koszenia trawy dużych, rozległych terenów zieleni po kształtowanie krajobrazu, to bardzo często zadania na trudnym terenie, wymagające wielu godzin intensywnej, ciężkiej pracy. Dedykowane do takiej pracy urządzenia muszą charakteryzować się niezawodnością, trwałością i efektywnością. Maszyny Husqvarna (fot. 7 i 8) zostały zaprojektowane w trosce o komfort pracy ich użytkowników, operatorów i tak, aby sprostać najbardziejwymagającym zadaniom. W bogatej ofercie maszyn profesjonalnych Husqvarna są zarówno duże kołowe maszyny spalinowe jak i mniejsze urządzenia spalinowe i akumulatorowe do prac pielęgnacyjnych na mniejszych obszarach zieleni:

                 

Fot. 7. Rider Husqvarna P 525D (fot. Husqvarna AB)         Fot. 8. Rider Husqvarna P 500D (fot. Husqvarna AB)

 

  •  wysokowydajne profesjonalne Ridery z przednim urządzeniem roboczym i kosiarki samojezdne o zerowym promieniu skrętu (ZTH) – do codziennej pracy na skomplikowanym terenie i do zadań specjalistycznych. Przegubowy układ kierowniczy i płaska konstrukcja urządzenia tnącego pozwalają na precyzyjne koszenie również terenów z nasadzeniami i w trudno dostępnych miejscach. Dostępny jest również przydatny osprzęt i przystawki do większości prac sezonowych,
  •  traktory – dla użytkowników potrzebujących wydajnej maszyny do pielęgnacji średnich i dużych terenów zieleni. Duży wybór osprzętu (lemiesz, przyczepka, szczotki), sprawia, że są to maszyny uniwersalne i przydatne przez cały rok,
  •  kosiarki spalinowe – wyposażone w szereg inteligentnych i praktycznych funkcji (BioClip – rozdrabnianie) usprawniających koszenie. Cechy charakterystyczne – solidna konstrukcja, profesjonalne silniki o dużej mocy, kompaktowy rozmiar, ergonomia i łatwość obsługi,
  •  kosiarki akumulatorowe – umożliwiają pracę na mniejszych, mniej wymagających i bardziej regularnych terenach. Nie wydzielają szkodliwych spalin, są cichsze od swoich spalinowych odpowiedników, dzięki czemu są przyjazne środowisku i otoczeniu
  •  wykaszarki profesjonalne – wszechstronne maszyny do mniejszych terenów zieleni, z licznymi zaroślami, wyposażone w szelki – umożliwiają komfortową, bezpieczną i wydajną pracę operatora.

Pielęgnacja terenów zieleni komunalnej w okresie letnim, od koszenia trawy dużych, rozległych terenów zieleni po kształtowanie krajobrazu, to bardzo często zadania na trudnym terenie, wymagające wielu godzin intensywnej, ciężkiej pracy. Dedykowane do takiej pracy urządzenia muszą charakteryzować się niezawodnością, trwałością i efektywnością.

Do koszenia średnich i dużych terenów zieleni latem sprawdzą się wysokowydajne Ridery Husqvarna. Te zaawansowane technologicznie kosiarki samojezdne nie mają sobie równych pod względem zwrotności i wydajności, docierają w miejsca wcześniej niedostępne, wykonując pracę w wąskich przestrzeniach, na stokach i na zróżnicowanym terenie, na średnich i dużych obszarach. Wyposażone w przegubowy układ kierowniczy, niskoprofilowe, posiadające znakomitą ergonomię, urządzenie tnące mocowane z przodu, napęd na wszystkie koła i wspomaganie kierownicy zapewniają doskonałą widoczność obszaru roboczego z fotela operatora umożliwiając precyzyjne cięcie. Oznacza to nie tylko możliwość wykaszania obrzeży, ale również koszenia trudnodostępnych miejsc przy ogrodzeniach, pod ławkami, drzewami, krzewami, itp.

 Fot. 9. Rider profesjonalny Husqvarna P525D (Husqvarna AB)

Husqvarna P525D doskonale sprawdzi się przy pielęgnacji dużych i średnich terenów zieleni komunalnej, w obiektach hotelowych, konferencyjnych, sportowych, czy na rozległych terenach osiedli mieszkaniowych (fot. 9). Nisko położony środek ciężkości maszyny, profesjonalna przekładnia i wydajny napęd na cztery koła zapewniają doskonałą stabilność i przyczepność maszyny na pochyłym, mokrym czy śliskim podłożu. Zwarta budowa maszyny decyduje o jej przydatności zarówno w zastosowaniach stacjonarnych, jak i wymagających przewożenia (spółdzielnie mieszkaniowe, gminy, firmy usługowe). Wytrzymałe komponenty zwiększają trwałość użytkową maszyny i ograniczają jej przestoje. Dodatkowy osprzęt taki jak: łyżka czołowa, szczotka, lemiesz składany czy kabina, umożliwiają wydajne wykorzystywanie maszyny przez cały rok. Ridery to grupa maszyn stworzonych z myślą o dostarczaniu różnorodnych rozwiązań w zależności od potrzeb do pracy przez cały rok. Szeroki wybór osprzętu i akcesoriów pozwoli wykorzystać te maszyny do wielu rożnych zadań podczas utrzymania terenów zewnętrznych. Przyczepy, szczotki, rozsiewacze, lemiesze i wiele innych przystawek zapewnią maszynie uniwersalność i gotowość do wykonania większości prac. Urządzenia tnące Combi umożliwiają dwa wydajne systemy koszenia: BioClip® (rozdrabnianie) oraz wyrzut tylny. Serwis i czyszczenie Ridera są bardzo proste.

Profesjonalna wykaszarka musi charakteryzować się trwałością, ergonomicznością i wszechstronnością. Tylko te cechy gwarantują dobrze wykonane zadanie, a dla operatora komfortową pracę przez wiele godzin. Bardzo ważne jest, aby urządzenia zapewniały niski poziom drgań, który jest niebezpieczny dla zdrowia operatorów maszyn

Wykaszarki Husqvarna do zadań specjalnych
Wykaszarki to maszyny, które idealnie sprawdzają się w miejscach, gdzie kończy się rola dużego sprzętu kołowego lub tradycyjnej kosiarki. Koszenie dużych powierzchni na stromych zboczach, nierównych powierzchniach, wycinanie zarośli czy chwastów, precyzyjne dokaszanie brzegów trawnika przy krawężnikach, rabatach czy ogrodzeniach, prace pielęgnacyjne w miejskich parkach, na skwerach czy na terenach osiedli mieszkaniowych to zadania właśnie dla profesjonalnych wykaszarek. W zależności od stopnia skomplikowania zadania, jak również otoczenia w jakim mają zostać wykonane prace pielęgnacyjne – Husqvarna poleca profesjonalne, mocne i ergonomiczne wykaszarki spalinowe lub ciche, bezemisyjne i nowoczesne maszyny akumulatorowe. Maszyny Husqvarna gwarantują nie tylko skuteczne koszenie trawy na wąskich i krętych ścieżkach. Z ich pomocą pozbędziesz się również niepotrzebnych chwastów, utrzymując porządek i atrakcyjny wygląd terenów publicznych. Wykaszarki przydatne są zwłaszcza przy precyzyjnym dokaszaniu brzegów trawnika przy krawężnikach, rabatach czy ogrodzeniach. Profesjonalne modele wykaszarek marki Husqvarna z serii 500, dzięki swojej dużej mocy, poradzą sobie również z wysoką trawą na poboczach dróg. Aby ułatwić operatorom maszyn i umożliwić im bardziej wydajną pracę, uchwyty wykaszarek Husqvarna umieszczone są pod kątem 7 stopni, co pozwala zawsze mieć urządzenie tnące bezpośrednio przed sobą przy minimalnym wysiłku. Na wielu maszynach Husqvarna uchwyt znajduje się na słupku o wysokości 15 cm. W rezultacie operator może pracować w pozycji wyprostowanej i wygodnej, mając więcej przestrzeni na nogi, co jest szczególnie korzystne podczas pracy na zboczach. Profesjonalna wykaszarka musi charakteryzować się trwałością, ergonomicznością i wszechstronnością. Tylko te cechy gwarantują dobrze wykonane zadanie, a dla operatora komfortową pracę przez wiele godzin. Bardzo ważne jest, aby urządzenia zapewniały niski poziom drgań, który jest niebezpieczny dla zdrowia operatorów maszyn. Do wykonania ciężkich prac, częstego wykaszania gęstej trawy i zarośli idealnie nadaje się wykaszarka Husqvarna 535RX. To maszyna w uniwersalnej klasie pojemności 35 cm³. Stworzona do ciężkich i wymagających zadań. Najwyższa wydajność osiągana jest dzięki dużej mocy, wyjątkowej ergonomii i trwałości maszyny. Ergonomiczne, dobrze wyważone szelki, które są w komplecie z maszyną, optymalnie rozkładają ciężar między ramiona, klatkę piersiową oraz plecy, dzięki czemu praca operatora jest bardziej komfortowa, przy mniejszym obciążeniu ciała, mniej męcząca. Funkcja LowVib® to układ tłumienia drgań, zapewniająca skuteczną amortyzację uchwytów i oszczędzająca ramiona oraz dłonie użytkowników. Do precyzyjnych zadań w parkach czy na dużych terenach zieleni nie ma sobie równych wykaszarka Husqvarna 545RX. To maszyna o wysokiej wydajności, wyjątkowo poręczna i ergonomiczna. Ergonomiczne szelki Balance X z szerokim stelażem na plecach, pasami na ramionach oraz pasem biodrowym rozkładają ciężar na większej powierzchni, co umożliwia operatorowi komfortową pracę w pełnym wymiarze godzin. Silniki X-Torq® w obydwu maszynach zapewniają dużą moc i oszczędność paliwa nawet o 20%, a emisja spalin zredukowana jest nawet o 75%. Zdarzają się również zadania, do których niezbędne jest połączenie zalet wykaszarki i wycinarki. Rozwiązaniem łączącym wszystkie te wymagania jest Husqvarna 545FR. Ta wykaszarka dostarczana jest z głowicą żyłkową, nożem do trawy i tarczą tnącą. Jej przemyślana konstrukcja ułatwia manewrowanie maszyną. To idealne rozwiązanie do cięższych i zróżnicowanych zadań.

Eliminacja drgań i spalin w trakcie pracy wykaszarek oraz monitorowanie ich pracy
Hałas otacza nas wszędzie, warto go więc zmniejszać w miarę możliwości. Coraz więcej miast wprowadza dla firm komunalnych ograniczenia związane z wykorzystywaniem do prac pielęgnacyjnych zieleni maszyn spalinowych. Dlatego też Husqvarna zachęca, aby do mniej wymagających zadań, w miejscach publicznych, przeznaczonych do odpoczynku, relaksu takich jak: parki, skwery, osiedla mieszkaniowe czy obiekty wypoczynkowe wykorzystywać urządzenia zasilane tzw. „zieloną energią”. Maszyny bateryjne Husqvarna są ciche, proste w obsłudze i nie emitują szkodliwych spalin. Nie obciążają rąk i kręgosłupów operatorów, a niski poziom drgań pozwala pracować z nimi naprawdę długo i bez dyskomfortu. Ich użytkownicy nie muszą martwić się już plamami ze smaru i oleju. Obsługa jest prosta i intuicyjna. Ponadto cała grupa maszyn może korzystać z jednego akumulatora. Używając dwóch (pracując na jednym, a drugi ładując) można pracować bez zbędnych przestojów. To urządzenia przyjazne środowisku i człowiekowi. Są lżejsze od maszyn spalinowych, dobrze wyważone, nie wymagają do pracy mieszanki paliwowej, przez co są też mniej wymagające, jeśli chodzi o konserwację i serwis. Brak konieczności uzupełniania paliwa, mniej części do obsługi i sterowany elektronicznie system napędowy oznacza mniej przestojów oraz niskie koszty eksploatacji. Wykaszarka 536LiRX z obracającą się w obie strony głowicą pozwala operatorowi na wybór, w którą stronę będzie mu wygodniej odrzucać ścinki trawy, a wysoka poprzeczka jej kierownicy ułatwia manewrowanie przy pochyłościach. Zastosowanie akumulatora pozwala na duże oszczędności. Koszt naładowania baterii w stosunku do kosztów paliwa jest niewielki. Profesjonalne firmy posiadające w swojej flocie maszyny bateryjne unikają też kosztów dodatkowych związanych ze smarowaniem urządzeń, wymianą filtrów powietrza czy świec zapłonowych. Aby profesjonalnie zarządzać swoimi maszynami, warto zainteresować się usługą Husqvarna Fleet Services™. Wystarczy dodać czujnik Husqvarna do każdej maszyny, aby otrzymywać na bieżąco informacje o ich pracy. System powiadomi o konieczności przeglądu, przebiegu silnika i historii serwisowania, a także ostatnim zarejestrowanym położeniu urządzenia. Husqvarna Fleet Services™ to inteligentne rozwiązanie oparte na pracy w chmurze. Daje możliwość sterowania, monitorowania i kontroli całej floty maszyn z poziomu laptopa, tabletu czy smartfona.

Bibliografia

  1.  Podemska M.: Utrzymanie dróg. Technologia robót i sprzęt. Wydawnictwo KaBe, Krosno 2015.
  2.  Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym (Dz. U. z 2011 r., nr. 210, poz. 1260).
  3.  Stypułkowski B.: Zagadnienia utrzymania i modernizacji dróg i ulic. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1995.
  4.  Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 1985 r., nr. 14, poz. 60).

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 40  Strona 41  Strona 42  Strona 43  Strona 44  Strona 45  Strona 46  Strona 47  Strona 48  Strona 49  Strona 50  Strona 51  Strona 52  Strona 53

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MIRON TADYCH maj-czerwiec | 3 (50) 2020

INTELIGENTNE SYSTEMY TRANSPORTOWE W SMART CITY

Świat pędzi do przodu jak nigdy dotąd, a głównym czynnikiem determinującym rozwój gospodarczy stała się technologia. Dzięki niej powstają coraz bardziej zaawansowane innowacje dla transportu, obecne również w niektórych polskich miastach. Światowych liderów wyróżnia jednak proinnowacyjna polityka państwa, lepsza infrastruktura i organizacja transportu, a także wyższa świadomość społeczna przejawiająca się m.in. w wyborze alternatywnych środków komunikacyjnych.