Warto Wiedzieć

Projekt Neuötting – innowacyjne połączenie ekranów akustycznych z fotowoltaiką

Hałas komunikacyjny i jego negatywny wpływ na człowieka i środowisko to jeden z najistotniejszych problemów współczesnej cywilizacji. Dlatego stale udoskonala się sposoby, metody i środki pozwalające wyeliminować lub przynajmniej znacząco ograniczyć występujące zagrożenie. W 2016 r. w Niemczech, w Górnej Bawarii, w gminie Neuötting wzdłuż drogi krajowej 2550 zostało zastosowane innowacyjne rozwiązanie do walki z hałasem – połączenie ekranów akustycznych z fotowoltaiką, przedsięwzięcie na wskroś nowatorskie, wzorcowa koncepcja zarówno projektu, jak i sposobu finansowania.

W przypadku Neuötting było oczywiste, że nowo wyznaczony obszar zabudowy oraz szkoła Montessori potrzebują ochrony przed hałasem. Nocą dopuszczalny poziom hałasu na przydrożnych działkach był przekroczony nawet o 8 decybeli. Znalezienie rozwiązania tego problemu stanowiło duże wyzwanie dla miasta, a zwłaszcza dla urzędu budowlanego. Na niewielkiej powierzchni należało zbudować ekran akustyczny o wysokości 5 m.

Aby zapewnić jak najlepszą ochronę przed hałasem, miasto Neuötting skontaktowało się z biurami inżynierskimi i producentami ekranów akustycznych. Wspólnie omawiano możliwości wykonania ekranu, który przy wymaganych parametrach technicznych charakteryzowałby się również atrakcyjnym wyglądem i pożądaną funkcjonalnością, harmonijnie wpasowywał w krajobraz, nie stanowił bariery dla wzroku i światła, a zarazem był trwały i w przystępnej cenie.

Przedstawiciele Neuötting trafili do znanej z innowacyjnych rozwiązań firmy R. Kohlhauer GmbH,wiodącego przedsiębiorstwa w dziedzinie projektowania i realizacji ekranów akustycznych wzdłuż szlaków komunikacyjnych.
Przyjęto koncepcję połączenia ekranu akustycznego z fotowoltaiką.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 42  Strona 43  Strona 44  Strona 45

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

TOMASZ SOCHACKI marzec-kwiecień | 2 (31) 2017

Zbrojenie nawierzchni betonowych – czy zawsze jest potrzebne i jakie warto wybrać na drogach lokalnych?

Nawierzchnie betonowe od kilkunastu lat cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to głównie z ich trwałości sięgającej nierzadko ponad 30-40 lat, co jest praktycznie niespotykane przy tradycyjnych nawierzchniach bitumicznych. Ponadto koszt budowy drogi betonowej jest obecnie porównywalny z budową drogi o konstrukcji podatnej, więc kwestie finansowe stopniowo tracą na znaczeniu.