Technologie

Czy era elektromobilności w Polsce zacznie się od autobusów?

29 stycznia 2020 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie dokonano Gospodarczego Otwarcia Roku. Przy udziale przedstawicieli rządu, w tym nowego pełnomocnika premiera do spraw OZE, rozmawiano o elektromobilności. To z pewnością temat „na czasie” – bardziej niż jakikolwiek inny, przynajmniej jeśli chodzi o branżę transportową. Czy jednak polska elektromobilność rozwija się i ma realne szanse zaistnieć na szeroką skalę?

Elektromobilność w Polsce – stan rzeczywisty

 

Pytanie postawione w tytule zawiera w sobie pewną tezę. Warto jednak zacząć od pytania o to, czy dziś możemy w ogóle mówić o elektromobilności w Polsce. Zapowiedzi rządowe dotyczące miliona samochodów elektrycznych do 2025 roku spełzły na niczym, a kolejna korekta uwzględniona w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku również wydaje się nierealna (600 tys. aut elektrycznych do 2030 r.). Powołana do tego celu spółka ElectroMobility Poland SA już dwukrotnie zmieniła prezesa zarządu, jednak efektów tych zmian nie widać. Choć może jest to stwierdzenie krzywdzące, gdyż wypowiedziane przez pryzmat przesadzonych obietnic rządowych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 46  Strona 47  Strona 48  Strona 49  Strona 50  Strona 51  Strona 52

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

KRZYSZTOF BŁAŻEJOWSKI marzec-kwiecień | 2 (49) 2020

Trwałość nawierzchni asfaltowych – spojrzenie techniczne i ekologiczne

W codziennej pracy zarządcy drogi czy firmy drogowej uwaga skoncentrowana jest przede wszystkim na aspektach technicznych i formalnych. Czynniki środowiskowe występują głównie w relacjach z RDOŚ lub z mieszkańcami (hałas). W ostatnim czasie pojawił się jednak nowy element związany z szeroko rozumianą ekologią, który w niedługim czasie może mieć duży wpływ na sposób funkcjonowania całego drogownictwa.

JAROSŁAW ROKITA marzec-kwiecień | 2 (49) 2020

Sposoby przedłużania trwałości konstrukcji nawierzchni

Trwałość konstrukcji nawierzchni to jedno z kluczowych zagadnień w kontekście parametrów nawierzchni drogowych. Przez trwałość należy rozumieć długość cyklu życia nawierzchni, przy czym określenie, kiedy następuje wspomniany koniec, nie jest tak precyzyjne, jak można byłoby oczekiwać. Długość cyklu życia jest bardzo istotna dla długofalowego planowania infrastruktury drogowej ze szczególnym uwzględnieniem maksymalizacji jej efektywności ekonomicznej.